SKUP ZŁOMU
Skupy złomu funkcjonują prawdopodobnie od zawsze, ale dziś ich definicja jest znacznie szersza niż w przeszłości. Materiały, które można sprzedać na skupie, mogą być bardzo drogie – szczególnie że pospolite wyobrażenie „złomu” kończy się gdzieś przy 50 groszach od kilograma, kiedy niektóre stopy kosztują po kilkadziesiąt złotych.
Co skupujemy?
- Złom (pod każdą postacią bez zanieczyszczeń)
- Złom stalowy cienki
- Złom stalowy gruby
- Złom żeliwny
- Metale kolorowe
- Aluminium
- Miedź
- Mosiądz
- Brąz
- Cynk
- Ołów
- Nikiel
- Cyna
- Wolfram
- Tytan
- Sprzęt elektroniczny
- Stal narzędziową
- Stal nierdzewną
Zobacz CENNIK
Kto korzysta ze skupów?
Wbrew powszechnej opinii, największymi klientami skupów złomu są firmy produkcyjne i usługowe. To tutaj powstają ilości odpadów na tyle znaczne, że nie opłaca się po prostu ich wyrzucać, ale jeszcze często na tyle małe, że trudno jest wynegocjować konkretne warunki z przetwórcami. Skupy złomu są więc rozwiązaniem uzasadnionym przede wszystkim ekonomicznie: normalnie za utylizację odpadów trzeba zapłacić, a w skupie jeszcze się na tym zyskuje. Coraz częściej z tej opcji korzystają także inwestorzy, którzy mniejsze i większe remonty przeprowadzają sposobem gospodarczym. Wprawdzie trudno porównać koszty remontu z ewentualnymi zyskami na skupie, ale w niektórych przypadkach jest to całkiem niezły interes.
Dlaczego skup?
Względy ekonomiczne to nie wszystko. Dla niektórych firm bardzo ważny jest aspekt wizerunkowy, bo wszak skup złomu uchodzi za jedną z najbardziej „zielonych” alternatyw dla tradycyjnych metod pozbywania się odpadów. Równie ważny jest czasem fakt, że oddanie złomu do skupu pozwala na uzyskanie karty przekazania odpadu – w niektórych firmach jest to bardzo często kontrolowany aspekt działalności i tym samym skupy złomu stają się najlepszym sposobem na zgodne z prawem pozbycie się najróżniejszych odpadów.
Są więc trzy główne powody, które przesądzają o popularności skupów: pieniądze, opinia i prawo. Skąd jednak wiedzieć, który skup złomu wybrać?
Wybór skupu złomu – czy to może być trudne?
Skup złomu to jedna z najlepiej widocznych działalności. W każdym mieście jest ich co najmniej kilka i to uwzględniając tylko największe składowiska. Często jednak ilość punktów skupu przekracza 20-30. To dużo i okazuje się, że wybór wcale nie jest obojętny.
- Bliska lokalizacja to atut, ponieważ nie trzeba tracić czasu, sił ani środków na logistykę. Za to niektóre skupy oferują bezpłatny odbiór większych ilości złomu czasem nawet z dość daleka.
- Ceny są oczywiście ważne, bo jeśli można zarobić na wyrzuceniu odpadów, to dlaczego nie? Tyle że zamiast samych cen z wykazu, warto uwzględnić ceny pomniejszone o transport, jeśli to konieczne.
- Zakres działania też ma znaczenie, ponieważ nie każdy skup złomu przyjmuje wszystkie materiały. Poza tym, że surowce wtórne mogą być różnie wyceniane, to niektóre w pewnych skupach po prostu nie są przyjmowane i wtedy opłaca się czasem wybrać inny punkt.
Podsumowanie
Skupy złomu działają w każdym mieście i zbierają niewyobrażalne ilości odpadów metalowych różnych typów, płacąc za to dostawcom całkiem spore pieniądze. Wiele ze skupów to przedsiębiorstwa oferujące dodatkowe usługi logistyczne i wydające karty odbioru odpadów, więc idealni partnerzy w sektorze B2B, ale tak naprawdę każdy bez trudu znajdzie coś, co może oddać do skupu i jeszcze zebrać parę złotych.
Zobacz jeszcze: Skup makulatury