SKUP METALI KOLOROWYCH
Metale kolorowe, czyli inaczej nieżelazne, to bardzo różnorodna grupa materiałów, w tym przede wszystkim powszechnie stosowanych stopów. Mają one duże znaczenie w każdej dziedzinie techniki, a do najbardziej znanych należą między innymi miedź i aluminium, choć w grupie metali kolorowych znajdują się także ołów, bizmut czy srebro i złoto. Większość metali kolorowych jest dość droga, co wynika przede wszystkim ze sposobu pozyskiwania. Odzysk metali, choćby i ze stopów, jest przeważnie tańszy niż ich uzyskanie z wytopu rud kopalnych.
Co skupujemy?
- Aluminium
- Miedź
- Mosiądz
- Brąz
- Cynk
- Ołów
- Stal nierdzewna
- Nikiel
- Cyna
- Wolfram
- Tytan
Zobacz CENNIK
Co oddać na skup metali kolorowych?
Skup metali kolorowych przyjmuje wiele różnych materiałów. Te najpowszechniej stosowane, jak miedziane przewody, aluminiowe puszki czy choćby mosiądz (stop miedzi i cynku w odpowiednich proporcjach) są wyszczególnione w każdym cenniku skupu złomu metali kolorowych. Jednak niektóre metale są stosowane na tyle rzadko, że w cennikach skupów się nie pojawiają, a sprzedać je można tylko w kilku punktach. Tak jest na przykład, jeśli chodzi o molibden, cyrkon czy kobalt. Są to metale stosowane szeroko w niektórych gałęziach techniki, ale zwykle w małych ilościach, stąd podawanie ich wyceny za kilogram zwykle mija się z celem.
W większości przypadków jednak kilogram jest rozsądną jednostką, alternatywnie, szczególnie w cennikach adresowanych do dostawców hurtowych, zastępowaną toną. W dużych ilościach co roku trafiają na skup metali kolorowych przewody aluminiowe i miedziane, elementy maszyn, transformatorów i innego sprzętu elektrycznego, odpady produkcyjne z firm zajmujących się obróbką metali, resztki, a także zużyte elementy elektroniczne, które należy dopiero rozłożyć.
Kto powinien odwiedzić skup?
Ceny metali kolorowych są bardzo zróżnicowane na terenie Polski i w dodatku charakteryzują się niemałą zmiennością w czasie. Dość trudno jest je przewidzieć, dlatego liczenie na to, że za dzień, tydzień albo miesiąc będzie drożej, nie jest dobrym pomysłem. A warto sobie z tego zdawać sprawę, ponieważ nawet w domach prywatnych prawie każde porządki prowadzą do odkrycia paru przedmiotów, które z powodzeniem można sprzedać na skup metali kolorowych. Szczególnie dużo można zarobić w podobnych przypadkach, jeśli wiążą się one np. z rozbiórką starego sprzętu domowego, choćby kuchenki gazowej.
W skupach metali kolorowych najwięcej materiału zostawiają jednak przedsiębiorcy, zmuszeni do poszukiwania lepszych sposobów gospodarowanie odpadami, gdyż za składowanie trzeba słono płacić. Dlatego nawet przy niskich cenach na skupie, sprzedaż odpadów jest dobrym posunięciem: jeśli się nie zarobi dużo, to przynajmniej się na tej operacji nie straci, a wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami. Można też często liczyć na lepsze warunki przy sprzedaży większej ilości materiału, a w wielu skupach metali kolorowych łatwo jest też załatwić transport, dzięki czemu nie trzeba się martwić logistyką, która może być problemem, tym bardziej że spora część metali kolorowych to tzw. metale ciężkie, których nazwa bynajmniej nie jest przypadkowa.
Zobacz jeszcze: Skup aluminium