Loading
  • Czynne: Pn - Pt: 8.00 - 16.00, Sb 9:00 - 13:00

Skup

ZOBACZ CO OFERUJEMY

SKUP MAKULATURY

Makulatura – zarówno papier gazetowy, jak i tektura – to tani materiał. Widać to niestety również w skupach makulatury, gdzie ceny są niskie. Dostarczenie detalicznych ilości odpadów papierowych do skupu może więc być nieopłacalne – są one dość ciężkie, a więc wymagają organizacji transportu. Przy większych ilościach, przy których zwrot ekonomiczny jest już zauważalny, problemem staje się sam transport.

Skup makulatury Łódź

Co skupujemy?

  • OBECNIE MAKULATURY NIE PRZYJMUJEMY

Zobacz CENNIK

Bez prasy nie ma kołaczy

Większość firm, które regularnie produkują spore ilości odpadów makulaturowych, korzysta ze specjalnych kontenerów z prasami. Dzięki nim można znacznie zmniejszyć objętość papierowych odpadów, co jednak nie do końca zapobiega problemom logistycznym, bo takie „kostki” wyglądają znacznie bardziej przyzwoicie, ale są bardzo ciężkie i zwykle dość regularnie się je wywozi do skupu makulatury. Z rąk prywatnych pochodzi niewielka ilość makulatury trafiającej na skupy – raz, że przy niewielkich ilościach generowanych odpadów tego typu i ułatwionej segregacji odpadów komunalnych skup makulatury nie jest szczególnie opłacalnym rozwiązaniem, a dwa, że niemała część odpadów w ogóle nie jest traktowana jako odpad suchy ze względu na zanieczyszczenia innymi substancjami i odpadami.

Ile za makulaturę?

Wycena makulatury na skupie dość mocno różni się w zależności od regionu, ilość surowca i formy współpracy. Niektóre skupy oferują lepsze ceny dla stałych klientów dostarczających większe ilości materiału, natomiast nawet w tym przypadku ceny makulatury zdecydowanie odstają na przykład od cen złomu – makulatura jest kilka – kilkanaście razy tańsza. Co jednak ważne, czasem pieniądz otrzymany za sprzedane odpady wcale nie jest argumentem najsilniejszym. Dla wielu firm znacznie ważniejszy będzie fakt, że za oddanie makulatury nie trzeba płacić, a trzeba by było, gdyby był to odpad dostarczony bezpośrednio do spółki komunalnej. Po drugie, na skupie można otrzymać kartę przekazania odpadu, czyli dokument, który jest znienawidzoną formalnością i absolutną koniecznością, której spełnienia pilnuje kilka instytucji różnego szczebla.

Warunki opłacalności

Żeby zrobić dobry interes na skupie makulatury, trzeba naprawdę sporego wysiłku. Przede wszystkim jest to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla największych dostawców. W przypadku osób prywatnych makulatura najczęściej trafia na skup „przy okazji”, jeśli sprzedawane są też inne surowce wtórne. W firmach natomiast opłaca się oddać makulaturę, jeśli nie trzeba jej samodzielnie transportować, szczególnie niesprasowanej. Poza tym zwykle w kieszeni zostaje tym więcej, im bliżej jest do skupu – to prosta matematyka, która przy cenach hurtowych makulatury wydaje się jeszcze bardziej oczywista. Tak naprawdę jednak niewiele firm decyduje się na sprzedaż makulatury tylko ze względów ekonomicznych. Znacznie ważniejszy jest fakt, że jest to prosty i sprawdzony sposób, jeśli współpracuje się z odpowiednim skupem i rzetelną firmą, która zajmie się przewiezieniem odpadów na miejsce.

Zobacz jeszcze: Skup akumulatorów