Loading
  • Czynne: Pn - Pt: 8.00 - 16.00, Sb 9:00 - 13:00

Skup akumulatorów

ZOBACZ CO OFERUJEMY

SKUP AKUMULATORÓW

Akumulatory są, zgodnie z Polskimi Normami, traktowane jako złom i jako takie mogą być skupowane przez punkty posiadające uprawnienia. Skupowi podlegają klasyczne akumulatory ołowiowe.

Skup akumulatorów Łódź

Co skupujemy?

  • Obecnie nie przyjmujemy akumulatorów

Zobacz CENNIK

Dlaczego oddawać akumulatory do skupu?

Są dwa powody, dla których akumulatory powinny trafiać do skupów. Po pierwsze – tak nakazują przepisy i nie jest to czyjś pomysł, tylko efekt logicznego rozważania. Elektrolity stosowane w akumulatorach są potencjalnie bardzo niebezpieczne dla środowiska, a w nieodpowiednich warunkach mogą również stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Takie „nieodpowiednie warunki” to przede wszystkim niewłaściwe składowanie, zatem wyrzucanie akumulatorów do śmieci jest absolutnie wykluczone. Po drugie, materiały, z których produkuje się akumulatory, są drogie: nawet żelazo czy ołów mają sporą wartość, o niklu, kadmie czy srebrze nawet nie wspominając. A ponieważ masa akumulatora jest spora, nawet kiedy ceny wynosiły 1,50 zł za kilogram, do ręki sprzedającego trafiała suma, którą można było zauważyć. I to w przypadku dostawcy detalicznego, a co dopiero w przypadku firm, które czasem muszą wymienić całe baterie akumulatorów z linii produkcyjnych czy UPS-ów!

Procedura zwrotu akumulatora

Skup akumulatorów działa sprawnie, a samo pozbycie się starej baterii trwa kilka chwil. Po sprawdzeniu typu akumulatora jest on ważony. Dostarczyciel musi udostępnić swoje dane pracownikowi skupu, a następnie może odebrać pieniądze za akumulator i dokumenty związane z obrotem tego rodzaju odpadami. W przypadku odbiorców indywidualnych będzie to faktura VAT, a w przypadku firm często będzie potrzebny także drugi dokument, który jednak nie ma charakteru finansowego. Chodzi o kartę przekazania odpadu, która stanowi potwierdzenie czasu dokonania transakcji oraz dokumentuje ilość i typ przekazanych odpadów. Jest to ważne, ponieważ kontrola tych dokumentów często bywa bardziej nawet skrupulatna od kontroli podatkowej.

Odbiór akumulatorów z firm

Ze względu na masę akumulatorów, dość trudno bywa dostarczyć do skupu nawet jedną lub kilka sztuk, a co dopiero mówić o większej ilości np. z warsztatu lub z modernizowanej linii produkcyjnej. W takich przypadkach zwykle konieczne jest skorzystanie z transportu zorganizowanego. W pewnych przypadkach opłaca się zatrudnić firmę transportową, a kiedy indziej można skorzystać z transportu zapewnianego przez skup. W przypadku skupów internetowych, bo i takie działają, akumulator może, po odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią, być odebrany przez niewyspecjalizowaną firmę, aczkolwiek to jest stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie. Warto jeszcze wspomnieć, że co do zasady lepszy interes robi ten, kto oddaje akumulatory na skup i kupuje nowe niż ten, kto decyduje się na wymianę lub kaucję.

Zobacz jeszcze: Skup metali kolorowych